Logo

Latvijas mākslas klasika

Dr. Gunta Belēviča kolekcija

Vīzija

Līdz 1960 Finieris, eļļa, enkaustika 40.50 x 53.20 cm

Georgs Šenbergs

1915 - 1989
Vīzija

G. Šenbergs piedzima smalkmehāniķa ģimenē. Studēja ar pārtraukumiem Latvijas Mākslas akadēmijā no 1933. līdz 1942. gadam, kad Otis Skulme viņu atrunāja no mācību turpināšanas. 1944. gadā Šēnbergs tika iesaukts vācu armijā. No 1945. līdz 1946. gadam atradās filtrācijas nometnē Komi APSR.

1937. gadā, kad akadēmijas padome atsauca Šenbergam piešķirto pirmo kategoriju akta zīmēšanā un gleznošanā, ir iesākts darbs “Vīzija”.

Gaišā koptonī gleznotajā ainavā gandrīz pusi no augšdaļas aizņem balinātas debesis, bet lejasdaļā paveras skats pār pilsētas namiem un cilvēku figūras, ieslēptas līniju biezokņos. Saplākņa brūnais tonis un plaisājumi sitas cauri plānajam krāsu slānim. “Triepiens ir sevišķi jūtīgs, ar smalku rakstu, tas var palīdzēt radīt telpiskumu, gaišu, piepildītu, brīnumainu noskaņu. Atsevišķas detaļas ir gleznotas enkaustikas tehnikā (iespējams, tas noticis 1960. gados).

Skatot šo darbu dažādos apgaismojumos, šķiet, ka tas atklāj arvien jaunus un pārsteidzošus slāņus un noslēpumus, parādās citi tēli un līnijas. Tajā ir īpaša gaisotne, kurā virmo caurspīdīgas, ēteriskas, viegli iezīmētas būtnes. Iespējams, tās varētu būt kāda garīga redzējuma, kustības vai sapņa fiksējums, kas ir tik poētisks, viegls un tai pašā reizē – smeldzīgs un mīklains. Katrs gleznas kvadrātcentimetrs ir piestrāvots ar mākslinieka enerģiju un īpašu gleznojumu.”1

Darbs bija Valda Helmaņa īpašumā. 2005. gadā iekļauts kolekcijā.

Izstādīts: Georga Šenberga piemiņas izstāde. Valsts Mākslas muzejs (LNMM). 1990.

Reproducēts: Dokumentālā filma “Apskaidrotā nakts”, scen. Žanna Helmane, operators Dāvis Sīmanis, 1992.

1 Muižniece [Gaile] B. Georga Šenberga daiļrade. [Maģistra darbs]. R.: 1995, 9. lpp. Glabājas LMA Informācijas centrā.