Logo

Latvijas mākslas klasika

Dr. Gunta Belēviča kolekcija

Ceļojošā cirka klauns ar dresētiem suņiem

Ap 1912 Audekls uz kartona, eļļa 51.50 x 40.00 cm

Johans Valters-Kūravs

Johann Walter-Kurau 1869 - 1932
Ceļojošā cirka klauns ar dresētiem suņiem

Gleznas “Ceļojošā cirka klauns ar dresētiem suņiem” motīvs sava ekscentriskā satura dēļ Valtera-Kūrava glezniecībā ir savrups. Taču formālā izteiksmē tas uzrāda visciešāko saistību ar gleznotāja interesēm. Darbs apvieno sevī vēlīnā impresionisma ainaviskos atradumus un kultūras parādību, kas operē ar uzbrūkoši spilgtu tēlainību, pēc kādas tiecas klaunāde. Gleznotāja skatienu kādā brīvdabas mēģinājumā piesaistījušas artista sarkandzelteni svītrainās bikses, oranžā parūka un deguns, kura sarkanums atbalsojas suņu lecamā riņķa aprisēs. Klauna izskats

kontrastē ar zaļganzilo apkārtni, radot optisku kūleni. Papildu dinamiku sniedz kompozīcijas kadrējums ar daļēji upurētām suņu figūrām, kā arī šķietami stihiskais otas triepiens.

Darbs iekļauts kolekcijā 2006. gadā.

Reproducēts: Osis J. A. Wolter H. Johannes Walter-Kurau und seine Schule. Verden an der Aller: Galerie Pro Art. [1997], S. 23.

Latvijas glezniecība. Kronētā ikona. 100 / Sast. un teksta aut. A. Vanaga. R.: Nacionālais apgāds, 2005, 16. lpp. Izdevums angļu val.: Painting of Latvia. The Crowned Icon. 100.