Logo

Latvijas mākslas klasika

Dr. Gunta Belēviča kolekcija

Spēle

1933 Papīrs, tuša 67.00 x 66.00 cm

Sergejs Civinskis-Civis

Civis, Aviators, Zero 1895 - 1941
Spēle

S. Civinskis dzimis armijas virsnieka ģimenē. Viņš uzsāka militāro karjeru, beidza Aleksandra kara skolu Maskavā (1914), Gatčinas lidotāju skolu (1916) un Odesas augstākās pilotāžas skolu (1917). Pēc daudziem kaujas lidojumiem dezertēja no sarkanās armijas. Darbojās kā cīkstonis un autobraucējs.

Pirmās karikatūras Civinskis publicēja Maskavā ap 1915. gadu. Rīgā sadarbojās ar latviešu un krievu preses izdevumiem, kā arī publicēja savas karikatūru un saržu grāmatas. Viņa uzmanības degpunktā bija politiskā skatuve, aktuālie starptautiskie un vietējie notikumi, politiķu personības. 1940. gadā Civinski apcietināja un nošāva Lubjankas cietumā Maskavā.1

Civinska “Spēle” tapusi kā dāvinājums Renē Devilāra kungam. Zīmējums uzbur art deco stilā mēbelētu istabu, kur pie galda mutuļo kāršu azarts. Katru spēles dalībnieku raksturo ne tikai izskats, bet arī atribūtika – trauks ar izsmēķu kaudzi, saldumu trauki, zilonītis, pierakstu blociņi, pudeles, rokassomiņa un citas sīkdetaļas pieaugušajiem, savukārt mazajai meitenei, kura ar sarunu novērš mātes uzmanību no kārtīm, rokās ir mazs sunītis.

Zīmējums iekļauts kolekcijā 2006. gadā.

Reproducēts: Vecmeistaru glezniecība. Gleznas. Grafikas. Akvareļi. Galerija “Birkenfelds”. 2006, I.

Skulme J. Civinskis-Civis, Sergejs // Māksla un arhitektūra biogrāfijās, IV /Atb. red. A. Vanaga. R.: Preses nams, 2003, 190. lpp.