Logo

Latvijas mākslas klasika

Dr. Gunta Belēviča kolekcija

Klusā daba ar medni

1890-tie gadi Audekls, eļļa 107.00 x 74.00 cm

Oskars Eduards Daniels Felsko

Oskar Eduard Daniel Felsko 1848 - 1921
Klusā daba ar medni

O. E. D. Felsko, Rīgas galvenā arhitekta Johana Daniela Felsko dēls, Pēterburgas Mākslas akadēmijā studēja tēlniecību (1871-1876), kā arī Diseldorfas Mākslas akadēmijā glezniecību pie Karla Zona un Eduarda fon Gebgharda. No 1891. gada Felsko darbojās Jelgavā kā gleznotājs, tēlnieks un skolotājs. Par viņa iluzionista spējām saglabājušās jūsmīgas aculiecinieku atsauksmes presē, bet gleznas – un G. Belēviča kolekcijā ir arī pasteļa tehnikā gleznota kompozīcija ar stārķi – uzskatāmas par retumu.

“Klusajai dabai ar medni” nav datējuma, taču droši var teikt, ka tā tapusi pavasarī riesta laikā, kad atļauts šaut medņus. Šie krāšņie putni pārtiek no skujām, un to gaļai piemīt sveķu piegarša. Medījums ir kā iebalzamēts. Tas nedēļu jātur vēsumā, citādi nav ēdams. Veiksmīgo medību fināls un gastronomiskā baudījuma gaidas atspoguļojas

fotoreālistiski precīzā, līdz spalviņai izgleznotā uzstādījumā. Acu apmāna (trompe l’oeil) žanrs bija sava veida vizuāls joks, kur priekšmetus atveidoja objektīvi un dabiskā lielumā tieši uz sienām vai durvīm. Felsko nav taupījis pūļu, lai radītu pārsteidzošu materialitātes iespaidu. Durvis uz iluzori tveramo realitāti atver rūsējošā eņģe un naglas, metāla divstobrene ar spoži pulētu riekstkoka māzeri, medību rags, ar kuru signalizē, kad putns ir nomedīts, kā arī patronu un sviestmaižu soma.

Līdz 2006. gadam darbs atradās Eduarda Jansona krājumā.

Reproducēts: Latvijas glezniecības klasiķi [Mākslas kalendārs 2007. gadam] / Sast. un teksta autore A. Vanaga. R.: Lukoil, 2006 [latviešu un krievu val.].

Ābele K. Felsko, Oskar // Saur Allgemeines Künstlerlexikon. München; Leipcig: Saur 2003. Bd. 38. S. 124.-125.