Logo

Latvijas mākslas klasika

Dr. Gunta Belēviča kolekcija

Fon der Golca gatve

1943 Audekls, eļļa 59.00 x 78.50 cm

Pāvils Glaudāns

1915 - 1968
Fon der Golca gatve

P. Glaudāns piedzima friziera ģimenē. Tāpat kā tēvs, strādāja par frizieri. 1940. gadā ar piecu klašu izglītību iestājās LPSR Valsts Mākslas akadēmijā. Ņemot vērā frontes tuvošanos, augstskolu Glaudāns pabeidza sasteigti 1944. gadā, absolvējot Vilhelma Purvīša Dabasskatu glezniecības meistardarbnīcu. Līdz ar Purvīša emigrēšanu uz Vāciju beidza pastāvēt arī ainavu glezniecības skola. Glaudāns, kas tika uzskatīts par dabas dotu talantu, bija šīs skolas pēdējais audzēknis, ja neņem vērā Vilhelmīni Krauzi un Mildu Liepiņu.

Priekšstatu par viņa spējām sniedz darbs “Fon der Golca gatve”. Vācu okupācijas laikā no 1942. līdz 1944. gadam tā bija pārdēvēts Aspazijas bulvāris. Gleznā Rīgas promināde ar Operas ēku labajā pusē ielas dziļumā pēc koloristiskās gammas ir tuva viņa diplomdarbam “Atkusnis”. Mākslinieks gleznojis virtuozi, tonāli niansēti, plaši un brīvi, atkušņa sniegoti dubļaino, nemīlīgo atmosfēru pārvēršot sudrabaini pērļainā gaisotnē.

Padomju gados Glaudāns kombinātā “Māksla” specializējās portretu glezniecībā, turpināja darināt ainavas un “kopijas,

ko pasūtīja sabiedriskiem interjeriem, piemēram, Šiškina “lācīšus”. Pelnīja krietni, bija iztikšana un iedzeršana”.1 Par huligānismu dzērumā nonāca apcietinājumā Kemerovas apgabalā, kur sabija no 1953. līdz 1956. gadam.2

Glaudāns iesaistījās arī Purvīša gleznu viltošanā. Viņa nodarījumu noklusēja, jo tā nebija vēršanās pret ideoloģiju. Taču sodu viņš saņēma. Mākslas darbu tirgotāju folklora stāsta, ka par viltošanu Glaudāns “zaudēja roku”. Metafiziskajā līmenī tas nozīmē mākslā neīstenotas dotības, kamēr piezemētais variants pieļauj, ka roku Glaudāns apsaldēja dzērumā vai arī traumēja kautiņā – viņš esot piepratis arī boksa paņēmienus.

Darbs piederēja Jurijam Sadovskim. 2006. gadā iekļauts kolekcijā.

1 No sarunas ar scenogrāfu Elmāru Katlapu 2008. gada 28. jūlijā.

2 LVA, 2086. fonds, 2. v apraksts, 216. lieta. Pēc mutvārdu leģendas, Glaudāns apgānīja ģenerālisimusa frencī tērpto Staļina bisti, kas atradās Kirova parkā (Vērmanes dārzā) iepretim estrādei, uzliekot skulptūrai galvā cepuri ar izkārnījumiem.